Reakcia na pravicu

Pravica má dlhé dejiny používania zjednodušenej logiky, dezinformácie a osobných útokov. Diskusia o terorizme je ďalšou kapitolou týchto praktík, ktoré akoby nemajú konca kraja.

Ked počúvam ľudí na Slovensku a čítam diskusie a blogy, napadá mi jedna vec a to, že slovenská verejná mienka je ovládaná demagógiou a dominovaná krajnepravicovými názormi.

Na portáloch sú desiatky článkov, v ktorých spojitosť a jednosmerná kauzalita utečencov a terorizmu je nepopierateľným faktom a jediným riešením je zatvorenie hraníc. Iný názor už takmer neexistuje. Je to výsledok mnohých rokov degradácie a primitivizácie slovenskej politickej diskusie pravicovými médiami, ktorých anti-intelektualizmus, dezinformácia a osobné útoky spôsobili, že dnes je takmer exkluzívne (áno, tieto výrazy používam, lebo sú presnejšie, nie, aby ste mi nerozumeli) obmedzená na zjednodušovanie témy na úroveň základnej školy a osobné osočovanie. Je to  ignorácia až obhajoba najvážnejšej spoločenskej krízy na Slovensku, teda toho, že väčšina obyvateľstva nesúhlasí s liberálnymi princípmi ústavy a má rasové, etnické a náboženské predsudky. Že väčšina Slovákov má jednotný názor o Rómoch, že “cigáni nechcú pracovať”, nie je ochotná tolerovať ľudí s inou sexuálnou orientáciou, farbou pleti, s iným náboženstvom. Je to tým, že odborná a vedecká diskusia na túto tému je okamžite odsúdená ako kaviarničkovanie a keď niekoho obviníte úplne oprávnene z protiústavných názorov, vy ste ten fašista. Je to dôsledok toho, že politiku redukovali na jedno slovo, Fico a korupcia a nepodporovali diskusiu bez expresívnosti a nevulgárnych vulgarizmov. Že vraj pseudointelektuáli? Pre Vás sú jedinými intelektuálmi tí, ktorí majú váš názor. Vytvorili alebo tolerovali nenávistnú atmosféru proti odbornému slovníku a chápaniu vecí. Európa nie je bezbranná ani naivná. Naivné je myslieť si, že zatvorenie hraníc vyrieši problém s terorizmom. Súčasná verejná mienka je dôsledkom tejto kampane zjednodušovania, desiatok otáznikov, výkričníkov a vytvárania emotívne manipulatívnych konotácií, ktorými dosiahli dnešný stav, kde väčšina je za zákaz mešít, presne za tú vec, ktorú tak hlasno ako výdobytok revolúcie obhajovali.

billboard-sas-ficova-istotaFaktom stále zostáva, že v dobe, kedy sa do Európy dostalo jeden milión utečencov, nikto nebol zatiaľ odsúdený a nikto potvrdený nie je podozrivý z terorizmu. Faktom je, že islamizácia Európy je výmysel a moslimovia, bez ohľadu na to, že dodržujú zákony a v rámci slobody sa integrujú (otvorenie stánku v slobodnej spoločnosti nemôžeme obmedzovať) ani s dnešnou pôrodnosťou v najbližších 50 rokoch nedosiahnu väčšinu.

Faktom je, že Islamský štát a terorizmus nie je výplodom otvorenosti, ale práveže pravicovej zahraničnej politiky NATO v Afganistane (od čias sovietskej invázie) a Iraku. Faktom je, že palestínsky terorizmus pred okupáciou neexistoval, iracký terorizmus neexistoval, afgánsky terorizmus, sýrsky tiež neexistoval.

Faktom je, že všetky teórie krajnej pravice, či ide o údajnú konšpiráciu vedcov o klimatických zmenách, o islamizácii Európy, o ničení tradičnej rodiny homosexuálmi, obhajovanie praktík NSA, anti-migrantizmus – sú plné logických a faktuálnych dier a ako teórie obstoja horšie než teórie o inside jobe v 11. septembri. V skutočnosti títo samopasovaní liberáli (diskusiu o liberáloch už zmiatli natoľko, že neexistuje výraz, ktorý by nemal krajnepravicové konotácie) majú najviac spoločné rysy s konzervatívnymi a autoritatívnymi režimami, Ruskom, Poľskom, Maďarskom, Tureckom. V tradícii pravicových útokov im teda navrhujem, aby odcestovali do týchto krajín.

volby-billboard-bilbord-kampanNikto nehovorí o tom, že rozhodnutie odmietať migrantov na základe náboženstva je protiústavná praktika a mala by byť unisónne odsudzovaná. Nikto nehovorí o prezumpcii neviny. Že páchatelia útokov v Bruseli a Paríži boli francúzski a belgickí občania. A tiež nikto nehovorí o tom, že zatvorenie hraníc nám práve naopak zhorší situáciu verejnej bezpečnosti, lebo podmienky utečencov v Turecku vytvoria najlepšie prostredie pre terorizmus tam aj tu.

Logika, ktorú prezentujú, zahanbuje aj procesy z 50. rokov, aj McCarthyizmus, lebo sa už ani neunúvajú vymýšľať dôkazy, ale ich vysvetlením dôvodu  odobratia práva na azyl je len jednoducho rovnaká národnosť (na náboženstve utečencov im v skutočnosti nezáleží) ľudí, ktorí tiež spáchali nejaké útoky.

Politická korektnosť bola jedným z výmyslov pravice, ktorá mala protiústavné zmýšľanie ľudí legitimizovať a vytvárať fantázie o tom, že netolerantní liberáli, čo samozrejme majú choré mysle, sa im snažia zobrať slobodu prejavu, tým, že nazvú rasizmus tým, čo je. Slová o slniečkároch a pseudointelektuáloch sú najlepším príkladom tejto taktiky, v ktorej chcú vytvárať falošný obraz o triednej príslušnosti liberálov a vytvoriť pocit pohŕdania u ľudí, ktorí sú ich cieľom – ľudia s nižšími príjmami a nižším vzdelaním. Konformisti sú práve títo ľudia, ktorí ked počujú niekoho hovoriť, že homosexuálny akt je perverzný, povedia, že to je ich názor a ten svoj radšej skryjú alebo mlčky prikyvujú tým, ktorí sú otvorene proti náboženskej slobode. Vyberavý liberalizmus nie je liberalizmus. Byť proti právu na azyl, ale súčasne za rovnosť manželských práv je to isté ako byť proti obom.

billboard_meter-2

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s