Prečo je rozširovanie SocSolu na Slovensku chybou

Ak je niečo chorobou a príčinou neúspechu mimoparlamentnej ľavice, tak to je jej roztrieštenosť a vzájomná nevraživosť. Malá a prečíslená má ešte potrebu sa trieštiť na desať rôznych skupín a organizácií, ktoré medzi sebou nekomunikujú a málokedy sa objavia na jednej akcii.

Trieštenie nadobudlo najmä v trockistických organizáciách ritualizovanú podobu. Keď sa spýtate, prečo to tak je a prečo za 70 rokov dosiahli akurát tak trieštenie do desiatich internacionál, dozviete sa, že je to kvôli rozdielnej programatike a politickým pozíciám. V skutočnosti to je najmä kvôli ľudskej potrebe vyhradzovania sa, osobným hádkam a tomu, že každý chce byť tou revolučnou organizáciou a tvoriť budúci Ústredný výbor.

Toto trieštenie má až taký charakter, že sa jednotlivé trockistické organizácie odmietajú zúčastniť na spoločnej propagandistickej platforme, na spoločnej web stránke alebo novinách.

Prečo to píšem? SocSol je trockistická organizácia a patrí do jednej zo spomínaných piatich trockistických internacionál, IST, ktorej hlavná teoretická charakteristika je zastavovanie pozície, že Sovietska únia bola štátne kapitalistická. V Rakúsku jej sekcia Linkswende zastupuje pozíciu, že sa nachádzame pred nástupom fašizmu a s fašistickou stranou vo vláde.

Situácia na Slovensku je jedinečná kvôli tomu, že tu neexistuje desať rôznych organizácií a sektárske hranice ľavice ešte nie sú “inštitucionalizované”. Máme tu zhruba rôzne skupiny, ktoré sa už nestýkajú, ako anarchistov, stalinistov a ostatných antistalinistov, ale máme ešte možnosť, tieto rozdiely preklenúť a aspoň organizovať spoločnú diskusiu.

Mimoparlamentná ľavica potrebuje nové modely organizácie, nové techniky mobilizácie a propagácie. To, čo ju brzdí je okrem trieštenia otrocké pridržiavanie sa storočných organizačných metód. Demokratický centralizmus je jedným z takých prežitkov z doby na začiatku 20. storočia, ktorého sa žiadna leninistická organizácia nechce vzdať.

Demokratický centralizmus v jeho ostrej podobe, teda s úplnou jednotou pozícií – tz. smiete na verejnosti zastupovať len pozíciu organizácie a jednotou akcie – smiete robiť len to, čo organizácia, so silnou centralizáciou – teda silným vedením je druhým najpodstatnejším dôvodom neúspechu tejto ľavice a okrem iného dôvod pre jej trieštenie (pretože sa ľudia nechcú podriaďovať názorom organizácie a založia si vlastnú). Ak aj mala nejaké opodstatnenie v Rusku na začiatku 20. storočia, dnes znamená, že organizácia je príliš málo flexibilná, že je príliš tvrdá na individuálne preferencie ľudí a veľmi ľahko umožňuje tvorbu byrokracií a nedemokratickej atmosféry a praxe. Okrem toho spoliehanie sa na vedenie vytvára pasivitu v členstve.

IST je minimálne organizácia, ktorá sa hlási k princípom leninizmu, z ktorých jedným je demokratický centralizmus.

Rozširovanie SocSolu na Slovensku tak prinajlepšom prinesie jednu ďalšiu leninistickú organizáciu na Slovensku a v budúcnosti rovnakú situáciu ako v Rakúsku: päť trockistických organizácií.

Na druhej strane je úplná strata organizačnej štruktúry a snaha o priamu demokraciu vždy a všade extrém do druhej strany. Potrebné je vedenie a formálna hierarchia, rovnako ako väčšinové hlasovanie, ale čo najväčšia demokracia voči vedeniu a čo najväčšia voľnosť v diskusii a akcii. Inokedy je zasa potrebná čo najväčšia jednota v pozíciách a v akcii, oboje závisí ale od situácie.

Mimoparlamentná ľavica na Slovensku potrebuje organizáciu, ktorá dokáže podporovať diskusiu cez sektárske hranice, ktorá je dostatočne voľná, aby poskytla priestor aj pre anarchistov, aj pre antistalinistov, ale dostatočne organizovaná a vedená, aby dokázala niečo pohnúť vpred. Potrebná je diskusia aj so stalinistami, no pre antistalinistickú ľavicu by mala byť jedným z programatických princípov odmietanie minulého režimu a jeho návratu.

Základný trojbodový program antikapitalizmu, antifašizmu a antistalinizmu by mal byť programový minimum, na ktorom sa dokáže zhodnúť veľká časť mimoparlamentnej ľavice, zatiaľ čo ju organizácia nebude zaväzovať k žiadnej spoločnej pozícií k iným otázkam a spoločnej akciovej disciplíne.

Spoločná diskusná a propagačná platforma aj pre stalinistov už existuje na stránke antistablog.wordpress.com, organizácia založená na programovom minime by mohla a mala by vzniknúť podľa môjho návrhu (môže byť aj iný názov) ako Antistalinistická ľavica.

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s