Erdoganove imperialistické sny a svetlo nádeje

Už nejaký ten čas existovali opodstatnené obavy o rétorike bývalého tureckého premiéra a dnes prezidenta a jeho úmysloch doma a v regióne. S najnovším vývojom dochádza k realizácii týchto obáv, k uskutočneniu jeho úmyslov v situácii, v ktorej ho také veci ako demokratické inštitúcie nemôžu brzdiť.

23. augusta, v čase, keď sa už aj tak nachádzal v bláznivom móde po puči, sa rozhodol uskutočniť intervenciu v severnej Sýrii, prakticky inváziu s malým kontingentom. Donedávna tieto jeho jednotky podporovali špeciálne jednotky USA, v posledných týždňoch ale Erdogan začal hovoriť o tom, že chce po dobytí al-Babu pokračovať do kurdského územia a do al-Raqqi, ktoré je práve teraz pod útokom jednotiek SDF (ktoré sa skladajú najmä z jednotiek YPG, armády Rojavy a kurdskej strany PYD). USA tak svoju podporu stiahli. Čo to, spolu s jeho stále otvorenejšou rétorikou naznačuje, je, že to pravdepodobne myslí vážne. Podobne sa aj pokúšal v Iraku spolupodieľať na ofenzíve proti Mosulu proti súhlasu ako Irackého štátu, tak aj Kurdského autonómneho regiónu.

rojava2
Bojovníčky YPJ

27. novembra Erdogan vyjadril plán nielen vytlačiť Kurdov z Manbiju, ale vôbec ako vojenskú silu a o dva dni neskôr vyhlásil, že turecké vojsko začalo svoje operácie, aby „skončilo vládu Bašára al-Assada v Sýrii“. Podobné úmysly priamej intervencie s cieľom režimovej zmeny vyhlásila aj Saudská Arábia. Ak by sa tieto úmysly premenili do reality, mohlo by to znamenať plný návrat do čias osmanského imperializmu. Erdogan je preto v súčasnej dobe skôr trápny vývoj pre západ než žiadaná diktatúra, ako tomu bolo v mnohých krajinách pred pár desiatkami rokov. Jeho zväčšujúca sa nezávislosť od USA ukazuje tiež nedávne prímerie medzi rebelmi a sýrskou vládou, ktoré bolo dohodnuté s Ruskom.

Rojava, alebo od nedávna Demokratický Federálny systém severnej Sýrie, okrem toho, že to je dokázateľne jediná „dobrá strana“ v občianskej vojne so šancou na úspech, je tiež čudný prípad americkej diplomacie a nádej pre ľavicu. Tvrdenia, že PYD (Strana demokratickej jednoty) má jasné spojenia s Kurdskou stranou pracujúcich, označenou väčšinou západných krajín za teroristickú organizáciu sa ukazujú ako pravdivé, keď sa človek pozrie na nový štát, ktorý tu bol založený, postavený presne na princípoch demokratického konfederalizmu Abdullaha Ocalana. Tento projekt, napriek jeho názvu, nie je nič iné než projekt komunistickej revolúcie bez leninistickej doktríny. Vo svojej podstate je založený na priamej vláde ľudu na lokálnej úrovni, veľmi podobnej sovietom, predtým než ich strana rozložila do bezvýznamnosti, slabej centrálnej vláde a prechodnom hospodárskom systéme. Podľa vyjadrení ministerstva hospodárstva, sú tri štvrtiny majetku v spoločnom vlastníctve a jedna tretina výroby je aj priamo riadená miestnymi výbormi pracujúcich, súkromný majetok pritom existuje len prostredníctvom verejnej kontroly.

Photo by Janet Biehl in Rojava
Miestna kooperatíva v Rojave.

Aj keď existujú problémy, alebo nie je jasne stanovený konečný cieľ, Rojava je asi jediná krajina na svete na ceste k socializmu. Práve preto prekvapuje doterajší vzťah Spojených štátov k Rojave, ktoré historicky vždy demokratické socialistické revolúcie ničili bombardérmi, no tentokrát to bolo práve letectvo Spojených štátov, ktoré pravdepodobne zachránilo Kobane od pádu a odvtedy Rojavu podporuje. Otázka zostáva, ako sa ale v budúcnosti k nej budú stavať, najmä keď Erdogan proti nim spustí rozsiahly útok, niečo, čo nemožno hlavne s prichádzajúcim nepredpovedateľným Trumpom predvídať.

Akokoľvek sa situácia vyvinie, zatiaľ možno najmä povedať, že neexistuje lepšia ukážka toho, čo majú ponúknuť kapitalizmus a socializmus vedľa seba, než na turecko-sýrskej hranici (mysli pod Sýriou Rojavu). Predstavuje nádej pre ľavicu po celom svete, že svet bez útlaku, vykorisťovania, s demokraciou a slobodou je možný, práveže je na siahnutie blízko. Netreba viac než nastrčiť ruku.

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s