Rozbité okná

Zatiaľ čo krokovým tempom blázon vstupoval do domu, v ktorom býva najmocnejší človek západného sveta, ľudia sa rozčuľovali nad rozbitým oknom, zapálenou limuzínou a odsudzovali násilné protesty.

Včerajšia inaugurácia bola v niečom symbolický obraz novej doby a budúcich štyoch rokoch. Perverzná reč o vrátení moci ľuďom, keď jeho kabinet je zložený z priamej korupcie, krajnepravicových šialencov a zástupcov veľkokapitálu, vyvoláva smiech, hnev aj hlbokú nedôveru zároveň.

Nedemokraticky zvolený prezident, kvôli iracionálnemu fetišu k dvestoročnej ústave, nekompetentný, poruchový, rasistický, nebezpečný, bude držať kľúče k osudu sveta. Aj keď bude musieť prežiť s neposlušnou snemovňou a senátom, čo je ešte otvorená otázka, vo svojej moci má ešte stále mechanizmy schopné napáchať veľké škody. Prvé zmeny, ktoré s jeho nástupom k moci nastali, bola obnovená policajná brutalita na Standing Rock a zrušenie stránky Bieleho domu k boji proti klimatickej zmene. Tieto dve správy, spolu s vymenovaním šéfa ExxonMobilu za hlavu State Department, nám napovedajú, že jeho administratíva bude veľmi pravdepodobne znamenať návrat k fosílnym palivám a úplnú ignoráciu súčasnej existenciálnej hrozby pre ľudstvo. Spolu s podobne nastavenou Republikánskou stranou už len štyri roky popierania globálneho otepľovania môžu spôsobiť nevypočítateľné škody na majetku a na životoch ľudí. Druhý vývoj, ktorý možno očakávať, je nárast deportácií v porovnaní s predchádzajúcimi prezidentmi, ktoré sa už aj tak pohybovali v miliónoch. Ďalšie milióny budú násilne vyhostené z tejto krajiny imigrantov a neobmedzených možností, za pravdepodobného jásania más znepokojených občanov.

trinauguration_012017ev_037_7819794

Tieto prichádzajúce kampane ničenia, utrpenia a násilia ale ako násilie nie sú chápané, pretože budú vykonávané ústavne zvoleným človekom a štátnou mocou. Ako násilie je na druhej strane chápané rozbíjanie okien banky a zapálenie limuzíny. V takmer antickej ukážke absurdity a zvrátenosti dnešného sveta je ničenie majetku, najmä ak to je majetok vládnucej triedy horšie než ničenie ľudí, fyzický útok na ľudí, ich životy a dôstojnosť. Štátne násilie v podobe slzného plynu je pritom podporované, štátne násilie proti pôvodným obyvateľom Spojených štátov, ktorým je braný majetok, ich zem, pokračujúc tak päťstoročnú európsku tradíciu, je ignorované. Samozrejme, tie škody bude musieť niekto zaplatiť a nech ich tí, ktorí ich spáchali, kľudne zaplatia.

trump_inauguration_protests_99029-727x485

Ale kto zaplatí škody, ktoré napáchajú Trump spolu s jeho vedu popierajúcou stranou? Kto zaplatí škody, ktoré budú napáchané jeho agresívnou obhajobou čierneho jedu? Zaplatí Wall Street a iní podvodníci škody, ktoré napáchali svojim bezohľadným, zločinným správaním a zničili životy miliónom ľuďom po celom svete? Budú oni tiež zatknutí a potrestaní za činy, ktoré spáchali? Zjavne nie. Čo s miliónmi ľuďmi, ktorí stratili svoj domov a násilne ich vysťahovali z ich domovov, budú tam potrestaní vinníci? Budú potrestaní príslušníci bezpečnostných síl, ktorí zabíjajú ľudí, ktorých by mali chrániť? Zjavne nie. Proti nim a proti tomuto násiliu nie je dovolené sa brániť. Príslušníkom utlačovanej triedy nie je vôbec dovolené sa brániť a použiť násilie. Násilie je len právo štátu a príslušníkov vládnucej triedy. Len oni sú vynechaní z trestu proti zločinom a násiliu, oni smejú beztrestne napádať ľudí, ich zabíjať, ničiť im životy. Čo je proti tomu moru násilia jedno rozbité okno a jedna zapálená limuzína? Nebezpečný precedens. To je dôvod, aj oprávnený, prečo sú tieto prejavy netolerované a iné áno. To je dôvod, prečo je normálne uplatňovať násilie na ľudí inej pleti, iného vierovyznania a príslušnosti k inej triede, prečo nacisti si voľne šíria a vyzývajú k násiliu proti týmto skupinám, keď majú svojho spojenca ako veliteľa ozbrojených síl a bezpečnostných zložiek. Spojenca, zvoleného proti vôle väčšiny. Imigranti budú musieť ísť domov, moslimovia budú možno tiež, rodiny teroristov budú zabité, ale brániť sa proti tomu, to je zakázané.

trump-protest-arsenault-200117

Takto sa ukazuje rovnosť práv a šancí v dnešnej spoločnosti. Rovnosť pred zákonom. Rovnosť, ktorá zjavne platí len pre slabých, pre utlačovaných, pre vykorisťovaných. Zatiaľ čo silní, utlačujúci a vykorisťovatelia beztrestne ničia, zabíjajú, podvádzajú, vykorisťujú a vytvárajú k tomu ešte aj zákony, ktorými sa potom riadime. Krajná ľavica, ktorá rozbíja okná a zapaľuje limuzíny, bude odmenená slzným plynom. Krajná pravica, ktorá má v rukách štátnu moc, útočí na ľudí, najradšej by vykonávala etnické čistky, ktorá útočí na ľudí inej farby pleti, iného vierovyznania, na najslabších v spoločnosti, bude odmenená pozíciami v štátnych štruktúrach. Samozrejme, myslíte si, že teraz budem vyzývať k násiliu. To nie, tieto metódy nie sú akceptovateľné. V konečnom dôsledku toto bol len publicity stunt. Len ma zaráža, že súkromný majetok je dnes svätejší než ľudské životy. Čo ale akceptovateľné je, je občiansky odpor. A toho, dúfam, že bude dosť. Dúfam, že ľudia budú slabších v našej spoločnosti brániť svojimi telami. Proti násiliu niektorých aj proti násiliu štátu.

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s